טיפולי נפש

 

הטיפול ההומאופתי נותן מענה לבעיות נפשיות ופסיכיאטריות ללא צורך בכדורים כימיים. ההתיחסות היא אינדבידואלית לכל האדם. הנה לדוגמא שלושה סיפורים מהקליניקה

דיכאון

אפשר גם בלי פרוזאק/
ציפרמיל/ציפרלקס/קלונקס.......

סיפורה של שרה מתחיל דווקא בבעית עור שהציקה לה. משום כך היא הגיעה אלי לטיפול הומאופתי . הפריעו לה מאד פצעים קטנים על עור הגוף. אלו היו פצעים קטנטנים שמהמרחק שבו ישבתי מולה קשה היה לי לראותם....

אגרסיביות והיפר אקטיביות

הילדה "הופכת את הגן...."

זה היה הדיווח העיקרי (בואריציות שונות)  שקיבלה מיכל אמא של ריקי בכל יום מהגננת.

תחומים טיפוליים רבים עוסקים כיום בטיפול בבעיות התנהגות. החל מפסיכולוגים שמאבחנים
ומטפלים. המשך בריפוי בעיסוק, תראפיות באומנויות, קלינאיות תקשורת וכלה בקינסיולוגיה
שיטת אלבאום ועוד.

בעיה חברתית

הטיפול הבא מביא את יכולותיה של ההומאופתיה לטפל גם במצבים חברתיים. אני רואה את הקוראים זוקפים גבה ושואלים-מה הקשר? האם "מצב חברתי" הוא מחלה?!

Please reload

אגרסיביות והיפר אקטיביות

 

הילדה "הופכת את הגן...."

זה היה הדיווח העיקרי (בואריציות שונות)  שקיבלה מיכל אמא של ריקי בכל יום מהגננת.

תחומים טיפוליים רבים עוסקים כיום בטיפול בבעיות התנהגות. החל מפסיכולוגים שמאבחנים
ומטפלים. המשך בריפוי בעיסוק, תראפיות באומנויות, קלינאיות תקשורת וכלה בקינסיולוגיה
שיטת אלבאום ועוד.
לעיתים קרובות המערכת החינוכית מפנה את ההורים חסרי האונים אל
הפיתרון הקל-רטאלין. זהו פיתרון קל כי הוא יעיל באופן מיידי אבל כמו כל תרופה שניתנת
יום יום הוא בעל תופעות לואי לא נעימות ולא בריאות . הורים מתלבטים מוזמנים להקשיב
להרצאה הבאה על תעשית התרופות. מי שחרד לבריאות ילדו ורוצה להמנע ממתן רטאלין מוזמן לקרוא כאן על הטיפול ההומאופתי שניתן לריקי. הורים רבים מחפשים דרכים אחרות ומשלבים את ההומאופתיה במערך הטיפולי ובכך משיגים שיפור ניכר בהתנהגות הילד ועדים לשיפור רב מערכתי אצל הילד בכל תחומי החיים. בקטגוריה "בעיות התנהגות" אנו רואים ילדים עם ליקויי למידה, הפרעות קשב וריכוז (היפראקטיביות) וילדים אגרסיביים ואלימים. כמו כן מוגדרים בה ילדים עם אחור התפתחותי, אוטיזם ועוד. לכל אלה יש למערכת תשובה אחת-רטאלין. להבדיל מכל הדיסציפלינות הטיפוליות שמניתי לעיל, ההומאופת איננו עוד דמות טיפולית אליה מביאים את הילד לטיפול שבועי. ההומאופת רואה את הילד לפגישת תצפית ושיחה ומקבל מהוריו את כל ההיסטוריה ההתפתחותית מההריון והלידה. על סמך האינפרמציה הזאת מותאמת לילד רמדי (תרופה הומאופתית). תרופה זו איננה מכילה כל חומר כימי ומשום כך לא גורמת נזק או תופעות לוואי מיותרות. בהמשך, אחת למספר שבועות יש לפגוש את ההומאופת לצורך מעקב, שינוי או החלפת הרמדי. משום כך קל ורצוי לשלב את ההומאופתיה בכל מערך טיפולי. היא לא גוזלת משאבי זמן ולא מהווה עוד נטל על הילד. התרופה (רמדי) ההומאופתית ניתנת לילדים הצורת סוכריות מתוקות שכל ילד שמח לקבל.
סיפורה של ריקי  הוא עדות מהשטח ליכולת של הטיפול ההומאופתי המדויק לעזור בבעיות התנהגות שמקשות על הילד ועל תיפקוד הקבוצה כולה. ריקי בת 5 ונמצאת בגן חובה. היא מגיעה לפגישה בלויית אמה ובן זוגה. אמה אישה שקטה ועדינה, מתארת את התנהגותה של ריקי: "תמיד היא היתה שובבה ובעלת "קוצים" בישבן, אולם השנה מאז תחילת הלימודים בגן המצב התדרדר. היא לא מצליחה לשבת במפגש הבוקר יותר מכמה דקות שקטות ואז מפריעה בצורה שלא מאפשרת את קיום המפגש. היא מרבה להתקוטט נושכת ומכה. הורים בגן כבר התחילו להתלונן ואף דרשו להוציאה מהגן"... האם מרגישה בושה עמוקה ולא הצליחה לשנות את המצב למרות כל הגישות החינוכיות שנקטה.  מהגן היא נשלחה לייעוץ פסיכולוגי ולאבחון והחליטה ללוות זאת גם בטיפול הומאופתי במקביל. שוחחתי בנפרד עם האם ובן זוגה ואף עם  הילדה שוחחתי מעט, צפיתי בה כששחקה וציירה והקשבתי לסיפורים אותם סיפרה כשהסתכלה בתמונות שהבאתי. בפגישה איתי ריקי שקטה ומשתפת פעולה. את ההתנהגות האגרסיבית שלה היא בטאה בעת הציור. בשלב כלשהוא החליטה "לשבור" את הצבעים שקבלה ממני תוך כדי לחץ חזק על הצבעים. אמה תארה מערכת יחסים עכורה עם אביה של ריקי. הנישואין היו נשואי בוסר. ההריון מתואר ע"י האם כתקופה שבה ציפתה למערכת יחסים תומכת עם הבעל אך למעשה היתה זו תקופה שבה חשה בדידות, חוסר תמיכה ונתק. אפילו ללידה הוא לא הגיע והיא הלכה ללדת עם חברה. זמן קצר לאחר הלידה החלו בתהליכי גרושים. גם לאחר הגרושים האב לא שומר על יציבות בביקורים וריקי מראה את קושי בהקשר הזה ואי רצון בולט ללכת לאביה. היא לא מספרת דבר ממה שעובר עליה בביקורים אצל האב אבל האלימות שלה גוברת לאחר כל ביקור. לאחר מיסוד היחסים עם בן הזוג חלה רגיעה כלשהי בהתנהגות אך המעבר לגן החדש שחרר שוב דפוסים ישנים. האינפורמציה שקיבלתי מלאה דפים רבים שנתנו לי כיווני מחשבה לגבי תרופות הומאופתיות אפשריות. בארגז התרופות ההומאופתיות מצויות מספר תרופות שיכולות לענות על מצב של אלימות ואגרסיה. ההתאמה של התרופה האחת היא אומנות  אותה משכלל כל הומאופת בלימודים לאורך שנים רבות. לשמחתי, התרופה הראשונה אותה התאמתי לריקי פעלה במהירות ובאופן עמוק. היא נטלה אותה פעם אחת בלבד, ולאחר חודש האם מתארת לי מצב מופלא שבו הילדה משולבת בגן בצורה משביעת רצון. התקפי האלימות חלפו כמעט לחלוטין והיא מאושרת ביותר לנוכח השינוי. הילדה עדיין ממשיכה בטיפול פסיכולוגי כדי לתת לה כלים לשילוב חברתי במשחקים עם ילדים אחרים.

ריקי עלתה לכתה א' והשתלבה בצורה תקינה. בעיתות משבר כאשר צצו שוב ניצני התנהגות מהעבר היא נטלה מנה נוספת מאותה תרופה (רמדי) שהוכיחה את עצמה שוב ושוב. זוהי דוגמא אחת מיני רבות שמוכיחה את היכולת המדהימה של התרופה ההומאופתית לחולל שינוי משמעותי בפרק זמן קצר ביותר .

הומאופתיה היא שיטה יעילה ורחבה לטיפול בבעיות התנהגות אצל ילדים. אם אינכם רוצם ברטאלין כפיתרון לנושא רמדי הומאופתית שאינה מכילה כל חומר כימי מזיק היא הפיתרון היעיל הנכון והמומלץ לטיפול בבעיות הללו.

בעיה חברתית

 

הטיפול הבא מביא את יכולותיה של ההומאופתיה לטפל גם במצבים חברתיים. אני רואה את הקוראים זוקפים גבה ושואלים-מה הקשר? האם "מצב חברתי" הוא מחלה?!

 

 להומאופתיה הקלאסית יכולת לטפל במצבי חיים שונים שהילד (ואח"כ המבוגר) גדל לתוכם. הורים רבים יודעים שמעבר לגן חדש או מעבר למטפלת או אפילו מעבר דירה גורמים לשינויים במצב הרוח, החסינות יורדת ויכולות להיווצר מחלות שקשורות קשר ישיר לאותו מעבר. הטיפול הבא הוא דוגמה של טיפול הומאופתי בילדה שלא באה אלי בגלל מחלה גופנית. היא היתה "בריאה" מבחינה פיזית ונראתה מלאה ואפילו קצת שמנמנה. היא הרגישה טוב ושיתפה אותי באופן קולח בקשייה החברתיים. אמה פתחה ותארה את המצב כך:  "סיגל עלתה לכתה א' ומאז החמירו מצבים שגם קדם היו בעייתיים. היא לא רוצה ללכת לחברות ולא מזמינה חברות אליה. כאשר קורה שיש אצלה חברות היא רוצה שישחקו רק במה שהיא בוחרת. היא נשארת הרבה בבית ולא רוצה לצאת. פשוט לא עוזבת את הבית. "היא דואגת מכל דבר - אם הטילו עליה משימה בכתה, היא דואגת שמא לא תבצע אותה. היא חוששת שמא  אשכח לקנות לה במבה למסיבה. היא לא לוקחת חתול הביתה כי היא דואגת איך תטפל בו. הבעיה הזאת מקרינה גם על הלימודים, מרב לחץ היא נתקעת בקריאה ובחשבון. הבעיות הללו היו תמיד - מאז ומתמיד כל דבר מלווה בלחץ ודאגות.... מאז שנולדה היא עקשנית. כשהיתה תינוקת ידעה בדיוק איזה מוצץ היא רוצה... מלבד זה מאז תחילת כתה א' בביה"ס היא סובלת מכאבי בטן". עד כאן סיפורה של האם. חשוב לי להבין מה מרגישה הילדה ואיך היא רואה את מצבה. ובמקרה זה סיגל מספרת בלי להתבייש ומביאה את נקודת המבט שלה על מצבה: "החברות שלי מקנאות בי. הן באות אלי עושות לי פרצופים ואני בורחת. הן אומרות לי מילים לא יפות עד שנעלם לי המצב רוח הטוב. לפעמים אני בוכה בבי"ס ואז הן רואות שמצליח להן....איך שאני יוצאת מהבית ישר מציקים לי. כאבי הבטן קורים תמיד כשעושים לי מצב רוח לא טוב."

 

 

 

 

 

 

 

 

כשאני שואלת ממה היא מפחדת היא פורסת בפני פחדים רבים-מסרט מפחיד, מלילה, משדים, מרעמים, ומכלבים. "אני אוהבת רק דברים שאני מכירה" ככה היא אומרת באופן מפורש.

אני מבררת עם האם את נושא המעברים והיא אכן מאשרת באוזני שאלו היו תמיד תקופות קשות. בשנה הראשונה בגן בכתה הרבה. המעבר לכתה א' לקח חודש. הפרידות בבוקר קשות. בהמשך הפגישה למדתי עוד על ההיסטוריה הרפואית של סיגל ועל הרגלי החיים שלה.  מה היא אוהבת לאכול ועל מה היא חולמת.  למדתי על הוריה על ההריון והלידה.

כל הנתונים הללו עזרו לי לבחור לסיגל תרופה – רמדי הומאופתית. מקורה של התרופה בצדפה  מהים.

כשחושבים על הצדפה ניתן לדמיין חומר רך שמוגן ע"י קירות קשיחים. הצדפה היא יצור ימי שלא נע והמינרל שמרכיב אותה הוא קלציום-חומר נוקשה שבגופינו יש לו תפקיד מרכזי בבנית השלד. אלה הם מעט מהמאפיינים של החומר הגולמי שניתן היה לראות באופן מטאפורי גם בסיפורה של סיגל - חוסר התנועה, ההיתקעות בבית והצורך בהגנה מול העולם החברתי העוין. סיגל נטלה את התרופה פעם אחת ויחידה!

אמה דיווחה לי בשמחה על השינויים שחלו בהתנהגותה תוך זמן קצר ביותר! היא יותר עצמאית. היא יוצאת מהבית לבד ומצב רוחה טוב.

 אחרי שנה הגיעה אלי סיגל עם בעיה אחרת  והיא ספרה לי בשמחה שכבר איננה פחדנית בכלל. היא יוצאת לחברות והכל בסדר בכתה. היא אפילו משחקת בכדורגל! על הבנות היא אמרה ש"הן השתנו לטובה, הן יותר נחמדות...." סיגל גם השאירה לי ציור חדש הפעם. ואכן גם בציור שלה ניתן להבחין שהיא התבגרה ורכשה ערך עצמי.

 

הסיפור הזה מדגיש את יכולתה המופלאה של ההומאופתיה "לנקות" לנו את העדשות שדרכן אנו חווים את העולם. שהרי כך בפרוש אמרה סיגל-"החברות שלי השתנו, הן יותר נחמדות".... בדרך כלל קל ונוח יותר לחוות את הסביבה כמשתנה, אבל מה שהשתנה באמת הוא היכולת של סיגל לראות את העולם דרך "עדשות נקיות" שאין בהן "לכלוכים ואבק" שמעוות את המציאות.